Urząd Miejski w Ujściu, informuje mieszkańców z terenu Gminy Ujście, zainteresowanych wymianą kotłów i pieców niskosprawnych na niskoemisyjne źródła ciepła, że zgodnie z Uchwałą Nr II/17/2018 Rady Miejskiej w Ujściu, z dnia 12 grudnia 2018 r., można ubiegać się o dotację celową – wynoszącą 40 % kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż 2.000,00 zł dla budynku lub lokalu mieszkalnego - na dofinansowanie wymiany kotłów i pieców niskosprawnych na niskoemisyjne źródła ciepła.
Wnioski na udzielenie dotacji celowej na dofinansowanie kosztów inwestycji należy składać na druku dostępnym w Urzędzie Miejskim w Ujściu, pok. Nr 9 lub do pobrania ze strony internetowej www.bip.ujscie.pl.
I. Do wniosku należy załączyć dokumenty zgodnie z poniższym regulaminem.
II. Ponadto, beneficjent pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie
tj. jeżeli wnioskodawca zakreślił „tak” w pkt. 9 wniosku powinien dostarczyć dodatkowo:
1) formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę w odniesieniu do pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie - WZÓR NR 1;
2) wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie podmiot otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie otrzymanej w tym okresie lub o nieotrzymywaniu takiej pomocy. WZÓR NR 2.
III. Beneficjent pomocy de minimis
tj. jeżeli wnioskodawca zakreślił „tak” w pkt. 10 wniosku powinien dostarczyć dodatkowo:
1) formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis WZÓR NR 3 lub formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis przez przedsiębiorstwo wykonującego usługę świadczoną w ogólnym interesie gospodarczym WZÓR NR 4;
2) sprawozdania finansowe za okres 3 lat obrotowych, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawionych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz. 311 z późn. zm.);
3) wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, jakie podmiot otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo Oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie albo oświadczenia o nieotrzymywaniu takiej pomocy WZÓR NR 2.
Kompletne wnioski będą rozpatrywane wg kolejności ich składania i realizowane do wyczerpania środków przeznaczonych na dotacje w danym roku. Wnioski wymagające uzupełnienia będą załatwiane po rozpatrzeniu kompletnych wniosków.
Pozytywne rozpatrzenie wniosku, stanowi podstawę do zawarcia umowy dotacji pomiędzy Gminą Ujście a wnioskodawcą/wnioskodawcami.
Po zrealizowaniu inwestycji wnioskodawca przedkłada rozliczenie - wg druku dostępnego Urzędzie Miejskim pok. Nr 9 lub do pobrania ze strony internetowej. Do rozliczenia wnioskodawca załącza dokumenty zgodnie z regulaminem.
Regulamin udzielenia z budżetu Gminy Ujście dotacji celowej na dofinansowanie wymiany kotłów i pieców niskosprawnych na niskoemisyjne źródła ciepła
Rozdział 1
Warunki i kryteria udzielania dotacji
§ 1. Regulamin określa zasady udzielania z budżetu Gminy Ujście dotacji celowej na dofinansowanie kosztów inwestycji polegającej na zmianie systemu ogrzewania na proekologiczne, obejmujące kryteria wyboru inwestycji do dofinansowania, tryb postępowania w sprawie udzielania dotacji oraz sposób jej wykorzystania i rozliczania.
§ 2.
1. Dotacji, o której mowa w § 1, udziela się na dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji polegającej na wymianie istniejącego pieca lub kotła o niskiej sprawności energetycznej, na proekologiczne źródła ciepła, takie jak:
1) podłączenie do sieci gazowej,
2) pompy ciepła,
3) ogrzewanie elektryczne,
4) kocioł gazowy spełniający wymagania Rozporządzenia Komisji (UE) Nr 813/2013 z dnia 2 sierpnia 2013 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych oraz Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) Nr 811/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE w odniesieniu do etykiet efektywności energetycznej dla ogrzewaczy pomieszczeń., ogrzewaczy wielofunkcyjnych, zestawów zawierających ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne oraz zestawów zawierających ogrzewacz wielofunkcyjny, regulatory temperatury i urządzenia słoneczne,
5) automatyczny kocioł na paliwo stałe z jednym rusztem paleniskowym spełniający wymagania Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe oraz Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/1187 z dnia 27 kwietnia 2015 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE w odniesieniu do etykiet efektywności energetycznej dla kotłów na paliwo stałe i zestawów zawierających kocioł na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia słoneczne.
6) kocioł olejowy.
2. Montowane w ramach ogrzewania proekologicznego urządzenia muszą być fabrycznie nowe, dopuszczone do użytkowania na terenie Polski.
3. Nie udziela się dotacji między innymi na:
1) pokrycie kosztów demontażu starego paleniska,
2) pokrycie kosztów montażu nowego źródła ogrzewania,
3) zakup przenośnych urządzeń grzewczych,
4) pokrycie kosztów eksploatacji źródła ogrzewania,
5) zakup i montaż dodatkowego wyposażenia, w tym w szczególności wewnętrznej instalacji c. o. (z wyjątkiem przyłączenia do sieci gazowej),
6) pokrycie kosztów wykonania projektu, uzyskania uzgodnień i pozwoleń,
7) pokrycie kosztów związanych z budową zewnętrznych przyłączy energetycznych i gazowych,
8) zmianę lub modernizację sposobu ogrzewania w budynkach mieszkalnych posiadających dwa ogrzewania w tym jedno ekologiczne,
9) zmianę lub modernizację istniejącego już ogrzewania ekologicznego.
§ 3.
1. Warunkiem niezbędnym do uzyskania dotacji na zmianę systemu ogrzewania jest trwała likwidacja dotychczasowego niskosprawnego źródła ogrzewania.
2. Likwidacja przez podmiot uprawniony niskosprawnego źródła ciepła może nastąpić dopiero po zawarciu umowy o udzielenie dotacji, na zasadach w niej określonych.
3. Od zasady trwałej likwidacji tradycyjnego ogrzewania opartego na paliwie stałym można odstąpić w przypadku gdy piece kaflowe są objęte ochroną konserwatora zabytków, pod warunkiem trwałego usunięcia połączenia pieca z przewodem kominowym.
§ 4. O udzielenie dotacji ubiegać się mogą podmioty określone w art. 403 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2018 r., poz. 799 z późn. zm).
§ 5.
1. Wysokość dotacji celowej wynosi 40% kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż 2.000,00 zł dla budynku lub lokalu mieszkalnego
2. Dotacja może być udzielona tylko jeden raz dla danej nieruchomości.
Rozdział 2
Tryb postępowania w sprawie udzielania dotacji i sposób rozliczania
§ 6.
1. Podstawą do udzielenia dotacji jest złożenie przez podmiot uprawniony wniosku o udzielenie dotacji. Wniosek należy złożyć przed rozpoczęciem realizacji inwestycji polegającej na wymianie istniejącego ogrzewania na proekologiczne.
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1) oświadczenie o posiadanym tytule prawnym do władania nieruchomością/lokalem lub odpis z księgi wieczystej z ostatnich trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku;
2) zgodę właściciela nieruchomości lub lokalu na realizację zadania objętego wnioskiem, w przypadku gdy wnioskodawca nie jest właścicielem nieruchomości/lokalu;
3) w przypadku nieruchomości będących przedmiotem współwłasności, współużytkowania wieczystego lub innych form wspólnego władania nieruchomością/lokalem - zgodę wszystkich uprawnionych;
4) kosztorys zawierający, co najmniej nazwę producenta, typ (model, moc i wartość brutto urządzenia grzewczego);
5) pozwolenie na budowę lub zgłoszenie robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę - jeżeli jest wymagane zgodnie z ustawą Prawo budowlane.
3. Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji.
4. W przypadku złożenia niekompletnego wniosku, wnioskodawca/wnioskodawcy zostaną wezwani do jego uzupełnienia, a w przypadku braku zastosowania się do wezwania, wniosek pozostanie bez rozpatrzenia.
5. Wnioski o dotację rozpatrywane będą według kolejności ich złożenia i realizowane będą do wysokości środków finansowych zabezpieczonych na ten cel w danym roku budżetowym.
6. W oparciu o złożone wnioski tworzona będzie lista podstawowa do wysokości środków w danym roku budżetowym. Pozostałe wnioski umieszczone zostaną na liście rezerwowej.
7. Wnioski z listy rezerwowej rozpatrywane będą w przypadku uwolnienia miejsca na liście podstawowej lub w kolejnym roku budżetowym do wysokości środków finansowych zabezpieczonych na ten cel w danym roku budżetowym.
§ 7.
1. Pozytywne rozpatrzenie wniosku, o którym mowa w § 6ust. 1, stanowi podstawę do zawarcia umowy dotacji pomiędzy Gminą Ujście a wnioskodawcą/wnioskodawcami.
2. Gmina Ujście zawiadamia pisemnie wnioskodawców o przyznaniu dotacji i terminie podpisania umowy.
3. Dotację należy wykorzystać w terminie nie dłuższym niż do 15 listopada każdego roku budżetowego.
4. Kwota dotacji wypłacana jest na wskazany rachunek bankowy wnioskodawcy.
5. Termin wypłaty dotacji ustalony zostanie w podpisanej umowie przyznania dotacji z uwzględnieniem § 8.
§ 8.
1. Dotacja zostanie wypłacona po zakończeniu realizacji inwestycji i przedłożeniu dokumentów, o których mowa w ust. 2.
2. Podstawą rozliczenia dotacji będą:
1) udokumentowane koszty inwestycji - faktury, rachunki wystawione na wnioskodawcę/wnioskodawców po dacie zawarcia umowy o dotację;
2) oświadczenie o likwidacji dotychczasowego źródła ogrzewania;
3) opinia kominiarska jeśli jest wymagana;
4) dokumenty określające dane techniczne nowego źródła ogrzewania;
5) umowa dostarczania paliwa gazowego lub energii elektrycznej;
6) protokół odbioru i próby szczelności instalacji po zamontowaniu kotła gazowego sporządzony przez uprawnione osoby;
7) w przypadku pomp ciepła protokół odbioru montażu pompy ciepła wystawionym przez wykonawcę prac montażowych.
3. Wnioskodawca/Wnioskodawcy, którym udzielono dotacji celowej, zobowiązani są do utrzymania efektu ekologicznego nowego systemu grzewczego, przez okres co najmniej 5 lat od daty przyznania dotacji.
4. Gmina Ujście zastrzega sobie prawo żądania okazania dodatkowych dokumentów, innych niż wymienione w ust. 2, niezbędnych do rozliczenia zadania i uznania go za prawidłowo zrealizowane.
5. Po złożeniu przez wnioskodawcę/wnioskodawców dokumentów do rozliczenia dotacji, upoważnieni przez Burmistrza Ujścia pracownicy Urzędu mogą przeprowadzić kontrolę sprawdzającą realizację dofinansowania inwestycji, w celu sprawdzenia zgodności realizacji zadania z zawartą umową.
6. Niezależnie od kontroli, o której mowa w ust. 5, Gmina Ujście zastrzega sobie prawo przeprowadzenia kontroli:
1) przed rozpoczęciem inwestycji i na każdym etapie jej realizacji;
2) sposobu eksploatacji nowego źródła ogrzewania w terminie 5 lat od daty przyznania dotacji.