Każdemu przysługuje prawo do ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. Przez ponowne wykorzystywanie należy rozumieć wykorzystywanie przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej informacji sektora publicznego lub każdej jej części będącej w posiadaniu podmiotu zobowiązanego, niezależnie od sposobu jej utrwalenia, (w szczególności w postaci papierowej, elektronicznej, dźwiękowej, wizualnej lub audiowizualnej), w celach komercyjnych lub niekomercyjnych innych niż pierwotny publiczny cel, dla którego informacja została wytworzona. Chodzi więc o każdy sposób dalszego wykorzystywania informacji publicznej przez przedsiębiorcę, organizacje pozarządową czy każda zainteresowana osobę.
Wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej można przesłać :
Wniosek rozpatruje się niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania; w sprawach szczególnie skomplikowanych może on ulec wydłużeniu do 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Prawo do ponownego wykorzystywania podlega ograniczeniu ( art. 6 ustawy z dnia 25 lutego 2016 roku o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego Dz .U .z 2016 roku, poz. 352) :
Warunki ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego udostępnionych na stronie www.bip.ujscie.pl obejmują :
Burmistrz Ujścia nie ponosi odpowiedzialności za dalsze ponowne wykorzystywanie informacji udostępnionej na stronie www.ujscie.pl,
Informacje sektora publicznego są udostępniane w celu ich ponownego wykorzystywania bezpłatnie.
Burmistrz Ujścia może nałożyć opłatę za ponowne wykorzystywanie, jeżeli przygotowanie lub przekazanie informacji w sposób lub w formie wskazanych we wniosku o ponowne wykorzystywanie wymaga poniesienia dodatkowych kosztów.
Łączna wysokość opłaty nie może przekroczyć sumy kosztów poniesionych bezpośrednio w celu przygotowania lub przekazania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania w określony sposób i w określonej formie. Wymieniona wyżej oplata jest kalkulowana indywidualnie dla każdego wniosku.
Środki odwoławcze
Wnioskodawca, który otrzymał od Burmistrza Ujścia ofertę zawierającą warunki lub opłaty za ponowne wykorzystywanie, ma prawo do złożenia sprzeciwu w ciągu 14 dni od otrzymania oferty, z powodu naruszenia przepisów ustawy albo zawiadomi Burmistrza Ujścia o przyjęciu oferty.
Brak zawiadomienia Burmistrza Ujścia przez Wnioskodawcę o przyjęciu w terminie 14 dni od dnia otrzymania oferty jest równoznaczny z wycofaniem wniosku.
W przypadku sprzeciwu Burmistrz Ujścia, w drodze decyzji, rozstrzygnie o warunkach lub o wysokości opłat.
Od decyzji Burmistrza Ujścia o odmowie przekazania informacji publicznej w celu ponownego wykorzystywania oraz od decyzji o warunkach ponownego wykorzystywania informacji publicznej oraz o wysokości opłat, która jest następstwem złożonego sprzeciwu, Wnioskodawcy przysługuje prawo wniesienia – za pośrednictwem Burmistrza Ujścia – odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.